Dzięki endoprotezom dajemy nowe życie stawom
Coraz szybsze tempo życia, wysoki poziom stresu oraz starzejące się społeczeństwo – wpływają obciążająco na nasze zdrowie i sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z dolegliwościami bólowymi stawów oraz mięśni. Wiele tradycyjnych metod leczenia nie przynosi efektu, a nie zawsze trzeba decydować się na leczenie operacyjne. Dzięki nowoczesnym odkryciom medycyny dysponujemy nowatorskimi metodami, które uwalniają pacjentów od bólu oraz przywracają sprawność.
Z roku na rok obserwujemy rosnącą liczbę pacjentów zgłaszających się do gabinetów lekarskich z powodu przewlekłych dolegliwości bólowych zarówno stawów (kolan, bioder, barków i in.) jak i mięśni oraz ścięgien. Bardzo wielu z nas doświadczyło również poważnych urazów, które doprowadziły do uszkodzenia więzadeł i innych struktur stabilizujących stawy. W konsekwencji doprowadza to do trwałej dysfunkcji narządu ruchu, ogranicza naszą aktywność, często utrudniając lub nawet uniemożliwiając podejmowania prac fizycznych oraz aktywności sportowej. W większości tego rodzaju sytuacji w pierwszej kolejności stosujemy leki przeciwbólowe, różnego rodzaju maści oraz niejednokrotnie leczenie rehabilitacyjne. Niestety nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Często po początkowej poprawie, z biegiem czasu, dochodzi do nawrotu dolegliwości. Powoduje to naszą frustrację oraz obniża samoocenę. Czy nie ma dla nas ratunku? Czy nie istnieją inne metody, które pozwolą nam powrócić do dawnej aktywności?
Dzięki ciągłemu rozwojowi wiedzy medycznej oraz dążeniu do odkrycia nieoperacyjnej metody leczenia zmian przeciążeniowych oraz zwyrodnieniowych otrzymaliśmy potężne narzędzie do walki z tymi dolegliwościami. Jak się okazuje, jest to metoda, która od zawsze w nas była i można ze szczerą pewnością powiedzieć, że krążyła w naszych żyłach. Jest to Osocze Bogatopłytkowe (PRP)! Czym ono jest i na czym polega? W naszej krwi krąży szereg substancji, które mają właściwości przeciwzapalne i regeneracyjne. Natura wyposażyła nas w amunicję do walki z chorobami i zmianami degeneracyjnymi. Niestety część z nich potrzebuje szczególnych warunków do aktywacji. Ponadto nie zawsze są one w stanie dotrzeć tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Na szczęście możemy to zmienić! Pobierając kilka mililitrów krwi żylnej, którą następnie odwirowujemy i odseparowujemy osocze bogate w płytki krwi uzyskujemy preparat bogaty w czynniki antyzapalne, bioaktywne oraz czynniki wzrostu – swego rodzaju „bombę regeneracyjną”. Uzyskany preparat wstrzykujemy następnie w tę okolicę, która uległa uszkodzeniu. Dzięki tej metodzie możemy leczyć uszkodzenie chrząstki stawowej, wczesne stadia zmian zwyrodnieniowych, choroby przeciążeniowe ścięgien, mięśni, ostre oraz przewlekłe uszkodzenia więzadeł oraz torebek stawowych. PRP z powodzeniem stosowane jest u profesjonalnych sportowców, co pozwala im powrócić do wyczynowego uprawiania sportu na najwyższym poziomie. Początkowo metoda ta była dostępna jedynie dla nielicznych, jednak obecnie pozwala ona ratować zdrowie i sprawność każdego z nas.
Lista chorób i dysfunkcji w których z powodzeniem można stosować osocze bogatopłytkowe jest bardzo długa: wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów (np. biodra, kolana, barki i inne), uszkodzenia chrząstki stawowej, zespoły bólowe kręgosłupa, tzw. “ostroga piętowa”, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenia i uszkodzenia ścięgna Achillesa, kolano skoczka, zapalenia oraz uszkodzenia ścięgien, opóźniony zrost kostny i wiele innych.
Co najważniejsze jest to metoda której skuteczność została wielokrotnie potwierdzona. W prasie medycznej można znaleźć bardzo dużą liczbę publikacji udowadniających skuteczność tej naturalnej metody. Nie jest to żaden kolejny magiczny specyfik z pierwszych stron kolorowych gazet. Osoby zainteresowane odsyłamy do portalu Pubmed oraz takich czasopism jak: Journal of Orthopaedic Surgery and Research, American Journal of Sports Medicine oraz The Journal of Bone & Joint Surgery.
Należy również pamiętać o tym, że jest to metoda bardzo bezpieczna, nie dająca reakcji alergicznych. Dlaczego? Ponieważ są to naturalne czynniki pobrane z naszej własnej krwi. Zadaniem lekarza jest tylko ukierunkowanie i pomoc naszym naturalnym siłom do zwalczania chorób i przeciążeń, które nam doskwierają.
Niemniej jednak istnieją sytuacje w których osocze bogatopłytkowe nie będzie w stanie przynieść oczekiwanych rezultatów. Często dotyczy to sytuacji, kiedy zniszczenie stawów jest już byt duże, aby móc przynieść pomoc bezoperacyjnie. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się endoprotezoplatyka, czyli operacja polegająca na wymianie naturalnego stawu na sztuczny. Temu tematowi zostanie poświęcony kolejny artykuł. Zachęcamy do lektury.